Yunan Genelkurmay Başkanı’ndan Türkiye sınırında yeni tahrik

Yaklaşık üç gün süren Ege’deki tartışmalı adalardaki askeri birlikleri ziyaret eden Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros bugün akşam saatlerinde Batı Trakya’daki Türkiye –Yunanistan ortasındaki Meriç Nehri’ndeki İpsala Hudut Kapısı’nın karşısındaki Kipi Hudut Kapısı’nda ortaya çıktı.

“MERİÇ DÜŞMEDİ DÜŞMEYECEK”

Floros, Meriç sonunun Yunanistan tarafından çektirdiği fotoğrafları kendisine ilişkin toplumsal medyadan paylaşarak altına şu sözleri yazdı:

“Birinci durağımız Kipi Köprüsü. Gözetleme karakolu çalışanı ile. Vazifelerine ve misyonlarına bağlılıkla Yunanistan bölgesini koruyanlara sıhhat ve güçle Memnun Yıllar. Evros (Meriç) düşmedi, düşmeyecek!”

12 MİL AÇIKLAMASINA SERT TEPKİ

Yunanistan, son devirde sık sık Girit’in etrafındaki kara sularını 12 mile çıkarılacağını dillendiriyor.

Atina’nın bu açıklamalarına Türkiye’den bir sefer daha cevap geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Son günlerde, Yunan basınında bilhassa Girit’in etrafında kara sularının 12 mile çıkarılacağına dair haberler var. Bizim bu bahisteki tavrımız net. Değil 12, Ege’de 1 mil dahi kara suyu genişlemesine müsaade vermeyiz. Meclis’imizin bu mevzuda 1995’de aldığı karar nettir ve hala geçerlidir. Yunanistan’ı bir kere daha uyarıyoruz. Gerine almaya çalıştıklarına güvenerek, uydurma kahramanlık peşinde koşma. Maceraya atılma. Sonu sizin için hiç düzgün olmaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir