Türkiye İşçi Partisi, HDP’den özür diledi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın HDP’yle ilgili sözleri nedeniyle özür diledi.

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın bir seçmenle sohbeti toplumsal medyada paylaşıldı. “O kadar sert ve sekter var ki HDP tabanında” diyen şahsa Ahmet Şık, “Hâlâ var. Bak Selahattin bugün canımıza okumuş. Güya birebir ittifaktayız. Yapan da Selahattin. Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” karşılığını verdi.

Sohbet ettiği kişinin “Hasip Kaplan, Sırrı Süreyya Başkan’a ‘Sakın bir Türk’ü bu partinin başına geçirmeyin demiş. Bu türlü bir dinamik de var” sözleri üzerine Şık, “Maalesef var, ben de bundan rahatsızım zati. Gereğince Türk faşist var, bir de Kürt faşistlerle uğraşamam” diye konuştu.

TİP’in toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, Şık’ın kelamlarının partinin görüşlerini yansıtmadığı belirtildi.

“İstanbul Milletvekilimiz Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı üzere vekilimizin bugüne dek koruduğu çaba kimliği açısından da bahtsız ve kastını aşan tabirler içermektedir” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz. Barış ve kardeşlik için sürdürdüğümüz gayretten ve dayanışmamızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Twitter hesabından açıklama yapan Ahmet Şık da hem HDP’den hem de TİP üyelerinden özür diledi.

Şık, “Konuyu, olayı, olaydaki bireyleri ve bağlamını açıklamaya çalışmadan, fikrimi, kastımı ve hissimi yansıtmayan bu kelamlar nedeniyle kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan samimiyetle özür diliyorum. Öncelikle 14 Mayıs’a dek ve sonrasındaki ortak uğraş geleceğimiz boyunca da yegane gayretim, barış ve kardeşlik isteğimize ziyan vermemek, ittifakımızda cisimleşen umutlara gölge düşürmemek olacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir