Sırp lider Vucic: NATO’dan Kosova’daki Sırpları korumasını rica ediyorum

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, NATO’dan, Kosova’daki Sırpları muhafazası talebinde bulundu.

Vucic, başşehir Belgrad’da, Napoli’deki Mütteffik Müşterek Kuvvetler Kumandanı Amiral Stuart Benjamin Munsch ve Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon’u kabul ederek yetkilileri, son periyotta Kosova ile yaşanan gerginliğe ait bilgilendirdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Vucic, görüşmeye ait, “Amiral Muncsh ile hayli düzgün bir görüşme gerçekleştirdik. NATO’dan Kosova’daki Sırpları müdafaasını rica ediyorum. Sırbistan’ın askeri tarafsızlık tavrına anlayış gösterdikleri için de teşekkür ederim.” sözlerini kullandı.

Vucic ayrıyeten, Slovenya ile iktisat alanında iş birliğini artırarak devam ettireceklerini tabir ederek “Fajon’a, Kosova’daki gelişmelere ait bilgi verdim. Slovenya’ya, Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini desteklediği için teşekkür ederim.” sözlerini kullandı.

Fajon da Sırbistan’a AB yolunda her vakit dayanak vereceklerini belirterek, “AB’nin arabuluculuğunda yapılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci’nin meselelerin tahlilinden en uygun yol olduğu kanaatindeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Kosova-Sırbistan gerginliği

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan ortasındaki tansiyon yükselmişti.

Pantic’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması daveti yapmış; Sırbistan, KFOR’a Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında münasebetlerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.​​​

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir