Piyasaları heyecanlandıran kulis… MB’nin başına kadın başkan

2023 Türkiye Genel Seçimleri’nin akabinde Ankara yeni kabinede kimlerin hangi bakanlığa atanacağına kilitlendi. Yarın 22:00’de açıklanması beklenen yeni bakanlarla ilgili birçok kulis bilgisi medyaya yansıdı lakin Merkez Bankası Başkanlığı için ABD’de ‘Müthiş Türk kızı’ olarak bilinen Hafize Gaye Erkan’ın ismi geçti.

Oksijen gazetesinin haberine nazaran Goldman Sachs üzere finans devleri ile çalışan Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilecek.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

ABD’de ‘Müthiş Türk kızı’ olarak tanınan Hafize Gaye Erkan, bankacılık, yatırımlar, risk idaresi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında derin uzmanlığa sahip, kendini kanıtlamış bir finansal hizmetler başkanı. First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu üzere misyonlarda bulundu.

Daha evvel, Goldman Sachs’ta neredeyse on yıl geçirdi. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Kümesi Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin İdare Heyetlerine ve üst idare gruplarına bilanço idaresi, gerilim testi ve sermaye planlaması, risk idaresi ve birleşme ve satın alma mevzularında danışmanlık yaptı.

Mart 2022’de Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın İdare Şurası’na katılan Erkan, 2019’dan şirketin 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. İdare Heyeti’nde vazife yaptı. Ayrıyeten Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Kısmı İstişare Kurulu’nda misyon yapıyor.

2019 yılında Crain’s Bankacılık ve Finans Alanında Kıymetli Bayanlar listesine ve American Banker’s Women to Watch listesine seçildi. 2018 yılında San Francisco Business Times’ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business’ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi.

Hafize Gaye Erkan, San Francisco Business Times’ın 2018 yılında yaptığı araştırmaya nazaran, Amerika’nın en büyük 100 bankasında Lider yahut CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek bayan seçildi
Erkan, Partnership for New York City İdare Şurası’nda misyon yapıyor ve Ulusal Kız Okulları Koalisyonu’nun etkin bir destekçisi. Hafize Gaye Erkan First Republic Fellowship Programının kurucusu. Bu program, STEM eğitimi, mentorluk ve profesyonel gelişim yoluyla yetersiz hizmet alan genç bayanları emel odaklı bir hayata yönlendiren cinsinin birinci örneği. Tıpkı vakitte Genç Liderler Tertibi, Dış Alakalar Kurulu ve Memleketler arası Bayan Forumu üyesi.

Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği Kısmı’ndan birincilikle mezun olan Erkan, Princeton Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği alanında doktora yaptı. Harvard Business School’un İleri İdare Programı ve Stanford Graduate School of Business Liderlik Yönetici Programı mezunu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir