Özbekistan-Kırgızistan sınırındaki geçiş noktasına örülen duvar yıkıldı

Özbekistan ve Kırgızistan ortasında daha evvel kapatılan hudut geçiş noktalarının açılmasına yönelik çalışmalar sürerken, bu çerçevede bir hudut geçiş noktasındaki duvar yıkıldı.

Bölge basınında yer alan haberlerde, Özbekistan’ın Andican ile Kırgızistan’ın Celalabad vilayetlerinden geçen ortak sonun Bekabad-Hanabad geçiş noktasına örülen duvarın yıkıldığı aktarılırken, kelam konusu duvarın 2010’da Özbekistan’ın geçiş noktasını kapatmak için örüldüğü kaydedildi.

Kırgızistan Hudut Birliklerinden yapılan açıklamada da 2010’da kelam konusu hudut kapısının yanı sıra Karasu ve Karabağış geçiş kapılarının da karşılıklı geçişlere kapatıldığı anımsatılırken, hudut kapılarının açılmasına yönelik tarafların çalışmalarının sürdüğü vurgulandı.

Daha evvel Özbek ve Kırgız makamları, iki ülke ortasındaki birkaç hudut geçiş noktasının daha açılmasına ait görüşmelerin sürdüğünü duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in 2016’da vazifeye gelmesiyle komşularıyla alakalarını geliştirmeye başlayan Özbekistan, komşu ülkelerle çeşitli vesilelerle kapatılan hudut kapılarının tekrar açılmasına ait teşebbüste bulunmuş, bu çerçevede hudut kapıları yine kullanıma açılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir