Muhittin Böcek, Kumluca ve Finike’de esnaftan 1 ay su ücreti alınmayacağını duyurdu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sel felaketi yaşanan Kumluca ve Finike’de esnaftan bir ay müddetle su fiyatı alınmayacağını açıkladı. Böcek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 22 Aralık’ta afet bölgesini ziyaret edeceğini de duyurdu.

Başkan Muhittin Böcek, sel felaketinin yaşandığı Kumluca ve Finike’de incelemelerde bulundu. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Finike Belediye Lideri Mustafa Geyikçi, meclis üyeleri, oda liderleri ve muhtarlarla birlikte esnafı ziyaret eden Böcek, belediye çalışmalarını yerinde denetledi, ziyan gören seralarda inceleme yaptı.

Büyükşehir Belediyesi’nin selin yaşandığı 12 Aralık gecesinden itibaren tüm işçisi ve ünite amirleriyle afet bölgesinde olduğunu belirten Böcek, “Hasar büyük. Kumluca’da 10’na yakın köprü ziyan gördü. 12 bin 500 narenciye bahçesi ve örtü altı sera sular altında kaldı. 501 çalışanımız ve 170’e yakın aracımızla afet bölgesinde olduk. Arkadaşlarımızı seferber ettik. Aşevimizle üç öğün sıcak yemek veriyoruz. Afet siyaset üstü bir durumdur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu bölgeyi ziyaret edecek

Evi ziyan gören yurttaşların belirlenmesi için tespitlerin devam ettiğini aktaran Böcek, şu ana kadar gereksinim sahibi 737 yurttaş olduğunu söyledi. Böcek, yurttaşlara halı, yatak, oturma kümesi, giysi yardımlarına da başladıklarını aktardı. Böcek, Kumluca ve Finike’de selden ziyan gören esnafın suyunu 1 ay mühletle Büyükşehir Belediyesi olarak karşılayacaklarını duyurdu. Böcek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun 22 Aralık’ta afet bölgesini ziyaret ederek, yurttaşlarla bir ortaya geleceğini de kelamlarına ekledi.

Böcek, selin vurduğu mahallelerde esnaf ve yurttaşla bir ortaya geldi. Üreticileri dinleyen Böcek, Kumluca’nın Göksu Mahallesi’nde selden meskeni ziyan gören 90 yaşındaki Dudu Demirel’i ziyaret etti.

Karşıyaka Mahallesi’nde yaşayan ve selden etkilenen Ziynet Güngör, “Deprem oluyor zannettim çok korktum. Büyük bir afet oldu konutuma su girdi. Allah razı olsun Büyükşehir yemek ve eşya getirdi. Allah başımızdan eksik etmesin” dedi.

Afette serası ve meskeni sular altında kalan Yeni Mahallesi sakinlerinden Zihniye Bulut ise “Sel birden meskenin içine girdi. Seraya giden eşim oradan çıkamadı. Topladığımız 20 çuval biber seranın içine dağıldı. 35 yıllık birikimimiz ve kızımın çeyizleri daima su altında kaldı. Büyükşehir Belediyesi yardımda bulundu Allah razı olsun” diye konuştu.

Bölgede çalışmalar sürüyor 

Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı grupları tarafından Kumluca’da meskenleri ziyan gören yurttaşlara eşya ve besin yardımı yapılıyor. Takımlar mahalle mahalle gezerek, afetzedelere halı, battaniye, havlu, giysi, iç çamaşırı ve besin gereç yardımında bulunuyor. Büyükşehir’in Taşınabilir Aşevi birinci günden itibaren Kumluca’da sıcak yemek dağıtımını sürdürüyor. Taşınabilir Aşevi tarafından kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinde de 4 bin 500 kişilik üç çeşit sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi grupları taleplere cevap verecek, yurttaşların özel mülk, işyeri ve sitelerin altında bulunan suları tahliye çalışmalarına da devam ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir