Merkez Bankası: Yıllık enflasyonundaki düşüşe en belirgin katkı baz etkisiyle temel mal ve gıda gruplarından geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda, “Yıllık tüketici enflasyonundaki düşüşe en besbelli katkı baz tesiri nedeniyle temel mal ve besin kümelerinden gelmiştir” tabirlerine yer verildi.

Aylık enflasyonun yüzde 1,18, yıllık enflasyonun ise yüzde 64,27 arttığı aralık ayıyla ilgili raporda, “Bu devirde yıllık enflasyon tüm alt kümelerde besbelli bir düşüş kaydederken, hizmet kümesindeki gerileme görece sonlu kalmıştır” denildi. 

Enerji fiyatlarındaki düşüş

Enerji fiyatlarında yaşanan gerilemeye vurgu yapılarak “Bu periyotta güç fiyatları akaryakıt eserleri öncülüğünde gerilemiştir. Güç fiyatlarındaki düşüşün tesiri üretici fiyatları üzerinde de hissedilmiştir. Üretici fiyatları aralık ayında milletlerarası güç fiyatlardaki olumlu gelişmeler ve Türk lirasındaki istikrarlı seyir sonucunda, petrol ve eserleri ile elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki gelişmelerle gerileme kaydetmiştir” diye belirtildi.

Otomotiv piyasasında gerileme, ilaç piyasasında ise fiyat artışları yaşandığı belirtilerek “Temel mal kümesinde aralık ayında ÖTV matrah düzenlemesinin tesiriyle araba fiyatları gerilerken ilaç fiyatlarındaki referans kur ayarlaması ve beyaz eşya ile mobilya fiyatlarında devam eden artış eğilimi daha olumlu bir görünümü sınırlamıştır” değerlendirmesi yapıldı.

Temel mal ve gıda 

Raporda, “yıllık tüketici enflasyonundaki düşüşe ben besbelli katkıyı” verdiği belirtilen temel mal ve besin kümeleriyle ilgili şu değerlendirmeler yapıldı:

“Gıda ve alkolsüz içecekler kümesinde yıllık enflasyon aralık ayında 24,68 puan azalarak yüzde 77,87 olmuştur. Yıllık enflasyon işlenmemiş besinde 23,99 puan düşerek yüzde 73,25, işlenmiş besinde ise 25,35 puan azalışla yüzde 82,00 olarak gerçekleşmiştir. İşlenmemiş besin kümesinde mevsimsellikten arındırılmış bilgiler bu devirde zerzevat kümesinde daha besbelli olmak üzere taze meyve ve zerzevat fiyatlarında gerilemeye işaret etmiştir” 

“Temel mal kümesinde yıllık enflasyon daha güçlü baz tesiriyle 27,15 puan düşmüş ve 2022 yılı sonunda yüzde 48,96 olmuştur. Yıllık enflasyon, güçlü mallarda daha besbelli olmak üzere, tüm alt kümelerde gerilemiştir. Güçlü mal fiyatları (altın hariç) aralık ayında yüzde 1,88 oranında yükselirken, beyaz eşya ile birlikte mobilya kalemleri fiyat artışlarıyla öne çıkmıştır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir