Konya toplu ulaşımda örnek şehir

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda hizmet kalitesini artırmak gayesiyle teknolojik imkanlardan yararlanarak harita tabanlı uygulamalar geliştiriyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da toplu ulaşımın güçlenmesi için bir taraftan 181 yeni otobüsü Büyükşehir Belediyesi’nin filosuna dahil ettiklerini bir taraftan da yeni köprülü kavşaklar ve caddeler açtıklarını anımsattı.

Şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde hayata geçirdikleri uygulamalarla Türkiye’ye model olmaya devam ettiklerini kaydeden Lider Altay, “Avrupa Birliği’nin desteklediği ve TÜBİTAK tarafından finanse edilen Justice Projesi’ne Konya Büyükşehir Belediyemiz ortak olarak katılıyor. Proje kapsamında toplu ulaşım erişilebilirliğini ve kapsayıcılığını artırmaya yönelik geliştirilen uygulamalardan biri de harita tabanlı tahlil çalışmaları. Avrupa’da Brüksel ve Strazburg’la birlikte projenin uygulandığı kentlerden birisi de Konya’mız. Hazırlanan yazılımla kent merkezlerinde toplu ulaşım araçları kullanılarak muhakkak noktalara ulaşımla alakalı tahliller gerçekleştiriliyor. Projede harita üzerinde oluşturulan ulaşım mühletleri ile kişinin bulunduğu noktadan gitmek istediği yere Büyükşehir’e ilişkin toplu ulaşım araçlarıyla ne kadar müddette ulaşabileceği tespit ediliyor. Çalışmada ayrıyeten fizikî ve görme engellilere yönelik de tahliller bulunuyor” diye konuştu.

Projenin kent içi ulaşımın verimliliğini artıracağını ve trafik yoğunluğunun azalmasında etken olacağını vurgulayan Lider Altay, “Proje kentin toplu taşıma ağının daha aktif ve erişilebilir hale gelmesine de katkıda bulunacak” tabirlerini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ TAKVİYELİ “JUSTİCE PROJESİ”

Proje kapsamında harita üzerinde ulaşım müddetleri farklı renk tonları ile gösterilmektedir. 0-10 dakika, 10-20 dakika, 20-30 dakika üzere 10 dakikalık ulaşım müddetlerine nazaran oluşturulan harita çalışmalarında, kişinin bulunduğu noktadan gitmek istediği yere Konya Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda kullanılan otobüs ve tramvayları ile ne kadar bir müddette ulaşabileceği gösteriliyor. Bu çalışma, hem mevcut durumun daha da uygunlaştırılması hem de yeni yapılacak toplu ulaşım yatırımlarının, kent ulaşımında nasıl bir tesir oluşturacağına dair projeksiyonlar ortaya koyması açısından değer arz ediyor.

Üç kentte 36 ay sürecek Justice Projesi, temelde dezavantajlı kümelerin toplu ulaşım imkanlarına erişilebilirliğini artırmak ve daha kapsayıcı bir yaklaşımla toplu ulaşım sisteminin dizaynını amaçlıyor. Bu sebeple iştirakçi bir anlayışla sivil toplum kuruluşlarının da katkıları ile fizikî engelli, görme engelli, yaşlılar ve düşük gelir sahipleri ile birlikte toplu ulaşım seyahatleri yapılarak onların da görüşleri proje çalışmalarının kıymetli bir kısmını oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir