KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Kimsenin gücü Türkiye ile bağımızı koparmaya yetmez

Bağcılar Mahmutbey Mahallesi’nden bulunan Altınbaş Üniversitesi’nin 2022-2023 eğitim-öğretim yılı açılış merasimi yapıldı. Fatma Altınbaş Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa; KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bağcılar Kaymakamı Abdullah Uçgun, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş, Rektör Prof. Dr. Çağrı Erhan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Kıbrıs Sorunu bir Türklük Davasıdır”

Sezonun açılış dersini yapan Tatar, “Kıbrıs Adası’nın Stratejik Değeri ve Kıbrıs Türkü’nün Mücadelesi” bahisli bir konferans verdi. Kıbrıs sıkıntısının bir Türklük davası olduğunu belirten Tatar, “Kıbrıs’ta iki başka halk vardır, Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs Rum halkı. Kıbrıs Türk halkı, varlığını sürdürebilecekse o adanın kaidelerinde kesinlikle tarihle gelen bağlar, hak ve hukuk bir bütün olarak korunmaktadır. Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarları ile o bölgedeki hakkımızın korunmasında birlikte hareket etmek zorundayız. Kıbrıs davası müşterek ve ulusal bir davadır. Varlığımızı sürdürebilmemiz için Türkiye Cumhuriyeti’nin takviyesi kaidedir. Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa iki hükümran eşit devletin işbirliği ile olacaktır. KKTC bir gerçektir. Artık 60 yıl sonra Kıbrıs Türklerini ortadan kaldıracak bir siyaseti asla kabul etmeyiz. Bizim yolumuz egemenlik yoludur. Kimsenin gücü, Türkiye Cumhuriyeti ile aramızdaki bağları koparmaya yetmez. Ben ulusal siyaseti temsil ediyorum. Ulusal siyaset, Kıbrıs Türk halkının özgür, bağımsız, başı dik bir biçimde yaşayabilme çabasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a her daim Kıbrıs Türkü’nün yanında olduğu için teşekkür ederim” dedi.

“Her vakit ilimin ve bilimin yanında olduk”

Üniversitelerin toplumların gelişimine katmış olduğu pahası çok yeterli bildiklerini söyleyen Özdemir ise “Altınbaş Üniversitesi’nin ilçemizde kurulmasından emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Altınbaş Üniversitesi ilçemizin hem bilim hem de kültür ekosistemine kıymetli hizmetlerde bulunmakta. Bağcılar Belediyesi olarak her vakit ilimin, bilimin yanında olduk. Üniversite öğrencilerimize takviyemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Programın sonunda memleketler arası çalışmalarından ötürü Cumhurbaşkanı Tatar’a Fahri Doktora unvanı takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir