Kılıçdaroğlu: Şimdi yapmamız gereken son bir şey kaldı, helalleşmek ve artık bu ülkenin bedel ödemesini bitirmektir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Demokrasi Vakfı’nın düzenlediği Demokrasi Şurası’nda konuştu. “Demokratik ve özgür bir ülke mefkuresini gerçeğe dönüştürmek zorundayız. Bu türlü bir Türkiye mümkün… Bunları gerçekleştirmenin kolay olmadığını da biliyorum. Önümüze daima maniler çıkaracaklar, yasa dışı yollara başvuracaklar, yargıyı sopa olarak kullanacaklar, TBMM’yi vesayet altına alacaklar; gazeteleri, televizyonları, binlerce trolleri aracılığı ile saldıracak, karalayacaklar; çaba edeceğiz. Zira bu gayret bir hak çabasıdır. 3 Aralık’ta söyledim, tekrar söylüyorum. Bu ülke hak ettiği demokrasiye ya kavuşacak ya kavuşacak” diyen CHP lideri, “Unutmamak lazım ki, bu bir yüz metre koşusu değildir. Bu bir maraton. Ve biz altı önder, bu maratonun son metrelerini koşuyoruz. Siz daima çaba ettiniz. Bu sefer yalnız değilsiniz. Biz de sizlerle bir arada koşuyoruz. Bir arada koşacağız, gayret edeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Şimdi yapmamız gereken son bir şey kaldı, helalleşmek ve artık bu ülkenin bedel ödemesini bitirmektir” sözlerini kullandı.

CHP lideri, Türk Demokrasi Vakfı’nın İstanbul’da düzenlediği Demokrasi Şurası’na katıldı.

Toplantıya ayrıca; Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti TBMM Küme Başkanı İsmail Tatlıoğlu, Saadet Partisi Genel Lider Yardımcısı Mustafa Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul Vilayet Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu, siyasi partilerin genel lider yardımcıları, milletvekilleri ve belediye liderleri katıldı.

“Hak, hukuk adalet” sloganları ile kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hep birlikte adaleti, demokrasiyi arıyoruz”

Mevlâna ile başlayayım sözlerime… ‘Adalet bir kutup yıldızı gibidir’ der, Hz. Mevlâna. ‘O yerinde sabit durur ve bütün kâinat onun etrafında döner.’ İnsanlık tarihi, adalet arayışı tarihidir. Bizler adaleti gerçekleştirmek için uğraş ediyoruz. Otoriter rejimler, adaletin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatırlar. Ve adalet arayışımızı güçlendirirler. Daima bir arada adaleti, demokrasiyi arıyoruz.

“Adaleti daima bir arada sağlayacağız”

Bedeller ödendi. Ve ödenmeye de devam ediyor. Milletvekilimiz Enis Berberoğlu, uzun mühlet mahpuslarda kaldı. Eren Fazilet, uzun mühlet mahpuslarda kaldı. Mustafa Balbay’dan tutun, Mehmet Haberal’a… İstanbul Vilayet Liderimiz Canan Kaftancıoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz; artık haksız bir biçimde yargılanıyor. Sanki onu siyaseten nasıl devre dışı bırakabiliriz, onun arayışları içindeler. Yalnızca bu kadar mı? Hayır. Bir şehit cenazesinde, bütün devlet protokolünün önünde; uzun müddet linç teşebbüsü ile karşı karşıya kaldım. Uzun süre… Lakin hiçbir vakit, adaleti aramaktan bir milim bile geri adım atmadım. Yüreğinizde adalet yoksa, sizin topluma verebileceğiniz hiçbir şey yoktur. Topluma vereceğiniz temel ölçünün terazisi adalettir. Adaleti daima birlikte sağlayacağız.

“Milletimiz adalete erişemiyor”

Açıkça konuşalım… Gerçekleri tüm halkımıza anlatalım. Milletimiz adalete erişemiyor. Türkiye’de adalete erişim, bir açlık-tokluk sıkıntısı haline gelmiştir. Türkiye’de adalete erişim; bir insan hakları problemi haline gelmiştir. Türkiye’de adalete erişim, artık bir ekonomik sorundur. Bir yanda hücrelerde tutulan politikler var. Bir yanda halkın seçtiği belediye liderlerini vazifeden alma gayreti var. Öte yanda yeniden halkın seçtiği belediye liderlerini misyondan alıp, yerine kayyım atananlar var. Öte yanda aç çocuklar, evsiz barksız beşerler, ödenemeyen kiralar, alınamayan etler sütler, dolmayan beslenme çantaları var. Bu büyük problemler karşısında seslerini çıkaramayan yığınlar var. O denli bir noktaya geldik ki sorun artık bir parti sorunu olmaktan çıkmış, sorun artık bir Türkiye sorunudur. Bizi, altı lideri bir araya getiren de sorunun Türkiye sorunu boyutuna ulaşmasıdır.

“En büyük amacım bu”

Adalet bir demokrasi problemdir. Bu ülkede yaşayan herkesin; kimliği, inancı ne olursa olsun, bayanın erkeğin, başı açığın başı kapalının, ailenin, bekarın… Yani herkesin lakin herkesin barış ve huzur içinde yaşadığı bir ülke hayal ediyorum, en büyük maksadım bu. Huzurlu bir ülke hayal etmek. Ve o ülkenin caddelerinde, sokaklarında gezerken; hiç tanımadığımız beşerlerle gülümseyerek selamlaşmamız… Parklarında çocuklarımızın sevgiyle oynadığı, annelerinin çocuklarını sevgiyle yatağa yatırdığı bir Türkiye. Üniversitelerde özgürce araştırmanın yapılmadığı, hiç kimsenin niyetlerinden ötürü, mahpusa atılmadığı bir Türkiye istiyoruz. Bu türlü bir Türkiye, 21. yüzyıla yakışan bir Türkiye olabilir. Kanunların adil olduğu, kanunlar önünde herkesin eşit muamele gördüğü bir ülke.

“Neden başarmayalım?”

Biz bunları neden başarmayalım? Eşitliği yalnızca insan hakları bağlamında söylemiyorum. Demokrasi yalnızca insan hakları değildir. Demokrasi tıpkı vakitte eşit fırsatlarla olur. Eşit fırsatlar da temel insan hakkıdır. Bu ülkede eşit fırsatlar yok. 21. yüzyıl Türkiye’sinde; işsizliği, yoksulluğu derinden yaşayan, elektriği kesilen, internete erişemeyen milyonlarımız var. Açıkça tabir edeyim… Orta sınıfı yok ettiler. Ya çok zenginsin ya da hiçbir şeyin yok

Oysa birlikte yaşadığımız, demokratik ve özgür bir ülke ülküsünü gerçeğe dönüştürmek zorundayız. Birebir vakitte gelirin de daha eşit paylaşılması gerektiğine inanıyorum. Çok rahat tabir edeyim ki… Bu türlü bir Türkiye mümkün…

“Saldıracak, karalayacaklar; çaba edeceğiz”

Ama bu sürecin, bunları gerçekleştirmenin kolay olmadığını da biliyorum. Önümüze daima mahzurlar çıkaracaklar, çaba edeceğiz. Yasa dışı yollara başvuracaklar, çaba edeceğiz. Yargıyı sopa olarak kullanacaklar, gayret edeceğiz. TBMM’yi vesayet altına alacaklar, gayret edeceğiz. Gazeteleri, televizyonları, binlerce trolleri aracılığı ile saldıracak, karalayacaklar; uğraş edeceğiz. Zira bu çaba bir hak gayretidir. 3 Aralık’ta söyledim, yeniden söylüyorum. Bu ülke hak ettiği demokrasiye ya kavuşacak, ya kavuşacak….

“Kirli sermayenin devlete 418 milyar dolar borcu var, bunu deftere yazdık”

Türkiye’de demokrasinin en büyük sorunlarındın biri de beşli çetelerdir. Bunların sayıları beşten çok daha fazla. Çetelerin, kirli sermayenin devlete 418 milyar dolar borcu var, bunu deftere yazdık. O kirli paraların tamamını tahsil edeceğiz. O para ile devleti ve demokratik kurumları onaracağız. Kimilerini tekrar inşa edeceğiz.

“Zor olacak. Fakat başaracağız”

Bugün size adil bir toplum inşa etmenin kolay olduğunu söylemeyeceğim. Sıkıntı olacak. Ancak başaracağız. Kıymetli olan aslında zoru başarmaktır. Bugün bu ülkülerle ne yazık ki taban tabana zıt olan ülkemizin en karanlık anlarını yaşıyoruz. Geçmiş daha mı parlaktı? Değildi. Demokrasi daima hor görüldü. Demokrasi o vakit postalların altında ezildi. Bugün kirli sermayenin altında eziliyor. Menderes, Kuvvetli ve Polatkan’ı idam ettiler. Seviniyordu o vakit birileri. Bugün de diğer zalimler seviniyor. Ancak biz demokratlar; hiç bitmedik, hiç azalmadık.

“Artık bu arbedeyi bitireceğiz”

Şimdi yapmamız gereken son bir şey kaldı. Helalleşmek. Ve artık bu ülkenin bedel ödemesini bitirmektir, asıl maksadımız. Ve artık bu arbedeyi biz bitireceğiz. Darbeciye darbeci diyeceğiz. İster eskisi olsun, ister bugünün olsun; berbat olana da berbat diyeceğiz.

“Biz altı önder, bu maratonun son metrelerini koşuyoruz”

Ama dostlar, şunu da hatırlatmama müsaade verin: Gecenin en karanlık anı, şafak sökmeden evvelki andır. Unutmamak lazım ki, bu bir yüz metre koşusu değildir. Bu bir maraton. Ve biz altı başkan, bu maratonun son metrelerini koşuyoruz. Siz daima uğraş ettiniz. Bu defa yalnız değilsiniz. Biz de sizlerle bir arada koşuyoruz. Bir arada koşacağız, gayret edeceğiz.

“Kalplerimizde nefret yaratmalarına asla müsaade vermeyeceğiz”

Saraylılar karşısında umudumuzu asla kaybetmeyeceğiz. Lakin mutlaka kızgınlığımızın bizi ayrımcı, ötekileştirici yapmasına da müsaade vermeyeceğiz. Zira adalet istiyoruz. Bizleri değiştirmelerine ve kalplerimizde nefret yaratmalarına asla müsaade vermeyeceğiz.

“Bizi kimse durduramayacak”

19 Mart 2020’de Cumhuriyet Gazetesi’ne bir yazı yazmıştım. ‘Dünyanın bütün demokratları birleşin’ demiştim. Bunu Avrupa’ya gittiğimde de söylemiştim. Dünyanın bütün demokratlarının birleşmesi lazım artık. Demokrasi kadar kıymetli bir kavramı, ömür üslubunun olmadığını söz etmiştim. İdeolojiler farklı olabilir; inançlar, pahalar farklı olabilir. Fakat adil ve kapsayıcı bir ülke ve demokrasi hepimizin ortak hayali. Bundan dolayıdır ki bizi kimse durduramayacak. Değişimi birlikte getireceğiz, birlikte hayata geçireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir