İnşaat mühendisine tecrübe şartı geliyor: Yeni mühendise 4 kat sınırı

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapacağı düzenleme ile mühendislere deneyim kuralı getirmesi bekleniyor.

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine nazaran, yeni mezun inşaat mühendislerinin hazırlayabileceği statik projeler yer artı 4 kata kadar sonlandırılacak. 4 kat ila 8 kat ortası statik projeleri hazırlayacak inşaat mühendisleri için en az 3 yıl, 10 bin metrekare ve 4 farklı proje deneyim kaidesi aranacak. 8 kat üzeri proje için ek olarak en az 5 yıl deneyim kuralı aranacak. Birebir vakitte bu tip yapılar için yapı ana bilim kısmında yahut zelzele mühendisliği ana bilim kısmında yüksek lisans yapılmış olması da gerekecek.

4 KAT VE ÜZERİNE ÇIKMA YASAĞI

Düzenleme ile kapalı çıkmalara ait ek kurallar getirilecek. İçerisinde konut bulunan ve taban artı 4 kat ve üzeri olan binalarda kapalı çıkma yapılamayacak. Kapalı çıkma yapılamaması nedeniyle emsal haklarının kullanılamaması halinde kayıplar telafi edilecek.

BİNA ALTINA DÜKKANLAR KURALLARA BAĞLANDI

Konut olarak kullanılan binaların taban katındaki ticari işletmeler için de yeni kurallar getirilecek. Ticari ünitenin kat yüksekliği 4.50 metreyi geçmeyecek. Kısa kolon oluşturulmaması, asma kat yapılamaması, binada kapalı çıkma yapılmaması kaidelerinin tamamının sağlanması mecburî olacak. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir