İmamoğlu: Her türlü hukuksuzluğu yapmaya hazır bir rakibimiz var

Baltalimanı Ön Atık Su Arıtma Tesisi; Beşiktaş, Beyoğlu, Eyüpsultan, Kâğıthane, Sarıyer ve Şişli ilçelerinden kaynaklanan atık suların arıtımını gerçekleştirmek gayesiyle, İSKİ tarafından 1997 yılında devreye alındı.

Sonraki süreçte, toplam atık su arıtma kapasitesi 625.000 m3/gün olan mevcut tesisin yanına, Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi eklenmesi kararı aldı.

Ekrem İmamoğlu Başkanlığındaki İBB idaresi, yer teslimi 2 Ekim 2017 tarihinde yapılan Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi inşaatını, 2019 Haziran’ında yüzde 21 tamamlanma oranıyla teslim aldı. 6 ilçede yaşayan yaklaşık 2,4 milyonluk bir nüfusa hizmet edecek 600.000 m3/gün kapasiteli tesis, yaklaşık 2,5 yılda tesisi kullanıma hazır hale getirildi.

Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi açılış merasimi CHP Genel Lider Yardımcıları Seyit Torun ve Onursal Adıgüzel ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi. Merasimde sırasıyla; İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç, İmamoğlu, Adıgüzel ve Torun birer konuşma yaptı. Eski İBB Başkanı Nurettin Sözen de açılışta yer aldı.

“ÇOK BEREKETLİ BİR YIL GEÇTİ İBB ADINA”

Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yılına girdiğimiz günde açmanın memnunluğunu yaşadığını belirten İmamoğlu, vatandaşların yeni yıllarını kutladı.

İmamoğlu, “Geçtiğimiz yıl çok bereketli bir yıl geçti İBB ismine. Bilhassa, son devirde ki finalini yapmaya hakikat gittiğimiz, ‘150 Günde 150 Projey’le özetlediğimiz hizmet maratonu içerisinde, İstanbul’umuzun dört bir yanına hizmetler taşıdık. Çok farklı meselelere, tahliller ürettik. Çok farklı gereksinimleri, arkadaşlarımla birlikte karşılamanın gururunu yaşadık. Bizden evvel bu mevzuda hiç fark edilmemiş ya da hiç önemsenmemiş alanlarda çok ağır işler ürettik” dedi. Kreşlerden öğrenci yurtlarına kadar farklı alanlardan örnekler veren İmamoğlu, “Bütün bu hiç ellenmemiş ya da hiç ilgilenilmemiş konulara değer vermenin gerisinde yatan bir gerçeklik var: İnsanını sıkıntı eden ve insanına tahlil üreten anlayış” formunda konuştu.

“HİÇBİR İŞE, RANT VE ÇIKAR EMELLİ YAKLAŞMIYORUZ”

“Hiçbir işe, rant ve çıkar hedefli yaklaşmıyoruz” diyen İmamoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü;

*Halkın parasını, halk için harcarken, ortaya diğer ellerin girmesine, asla ve asla müsaade vermiyoruz. Bizim bütçemiz, tabiri caizse, el değmeden, hijyenik şartlarda hazırlanıp, kullanılıyor.

*Bütçe, yöneticiye emanet edilen paradır. Vatandaşımızın helal parasıdır. Kelam konusu emanet olunca, işte biz tam orada kişiydi, aileydi, dernekti, vakıftı, siyasi partiydi; tanımayız. Halkın emanetine gözümüzün ışığı üzere bakarız.

*İşte bu sebeple diyoruz ki: Bizim bütçemiz, çok daha bereketlidir. 4 yılda neredeyse kendi periyotlarının tamamında üretilmiş işlerle yarışacak seviyede iş üretmemizin telaşı sardı bugünün karşımızdaki İstanbul’un muhalefeti, Türkiye’nin bugünkü iktidarı olsa da yakın vakitte Türkiye’nin ana muhalefeti bile olamayacak siyasi partisine. Onun için vakte karşı yarışıyoruz. Her gün yeni bir icraat ve yeni bir tahlil üretiyoruz.

“MERDİVEN ALTINA ‘İMAMOĞLU’NA SORUŞTURMA İMALATHANESİ’ KURDULAR”

“Biz vakte karşı yarışıyoruz, fakat nedense bizimle daima öteki türlü rekabet eden bir rakibimiz var” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

*Fakat bu rekabet, o denli kurallara uygun değil. Mertçe, centilmence bir rekabet değil. Oyunun kurallarını daima değiştiren bir rekabet. Kazanmak için, her türlü berbatlığı yapmaktan geri durmayacak bir anlayış.

*Her türlü hukuksuzluğu yapmaya hazır bir rakibimiz var bizim. Örneğin; biz, ‘150 Günde 150 Proje’ diyerek canla, başla icraat yapıyoruz, ancak rakibimiz ihtimamlı bir çalışmayla, ‘150 Günde 150 Soruşturma’ maksadıyla hareket ediyor. Yaptıkları soruşturmalara bakışları; ‘Biri tutmazsa sanki öbüründe tutturabilir miyiz?’ İşi gücü bıraktılar, aleyhimize inceleme, soruşturma, dava üzere bir sürü şey imal ediyorlar.

*Ama halk lisanında bildiğimiz üzere, tam bir ‘merdiven altı imalat.’ Onu söyleyeyim. Ankara’da, şimdi yerini tespit edemediğimiz -çünkü ruhsatlı değil- ‘İmamoğlu’na soruşturma imalathanesi’ kurdular. Ve bu türlü bir yerlerinde harıl harıl çalışıyorlar. İmar mevzuatına ters bir yapı olduğunun farkındayız. Zira yerini şimdi tespit edemedik. Seri üretime geçtiklerini de görüyorum.

*Açıkçası artık neyi dava ediyorlar, neyi soruşturuyorlar; ben ve arkadaşlarım artık takip edemiyoruz. Suratlarına yetişemiyoruz. Son olarak Fatih Sultan Mehmet Han’ın portresini İstanbul’a, Türkiye’ye kazandırdık diye, bir soruşturma daha başlattılar. Allah akıl fikir versin.

“‘İMAMOĞLU SORUŞTURMA İMALATHANESİ’NİN BAŞ SORUMLUSU…”

İstanbul Valiliği’nin daha evvel birebir soruşturma talebine, “Soruşturmaya gerek yoktur” kararı verdiğini hatırlatan İmamoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü;

*Buna karşın, bu akıl dışı merdiven altı ‘İmamoğlu soruşturma imalathanesi’nin baş sorumlusu, AK Parti militanı olan başmüfettişin başında olduğu bir soruşturmayla, bir portreyi soruşturma sürecini başlatma marifetini ortaya koydular.

*Fatih Sultan Mehmet’in kim olduğuna baksalar, aslında bu türlü teşebbüsleri yapmazlar. Toprakları değil, gönülleri fethetmeye yönelik bir prensibe sahip olan Fatih Sultan Mehmet, çok özel bir padişahtı.

*Biraz ondan ders alsalar, feyz alsalar, bugün bu yaptıkları işleri yapmazlardı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni fethetmeye niyetiniz var ise, evvel İstanbul halkının gönlünü fethedeceksiniz, gönlünü. Lakin İstanbullunun gönlünü fethedecek ne güçleri var, ne cüretleri var, ne de yetenekleri var.

*Açtığınız her soruşturmayla, yalnızca 16 milyon İstanbullunun değil, 85 milyon milletimizin gönlünden fersah fersah uzaklaşıyorsunuz. Açıkçası, yaptığınız her türlü kasti faul, şike teşebbüsü, anlamsız baskılar, belden aşağı hücumlar 85 milyon insanımızın gönlünden sizi uzaklaştırıyor.

*Uyarıyorum. Kendinize gelin. Aklınızı başınıza alın. Milletle inatlaşmayı kesinlikle bırakın. 150 günde 150 soruşturma açanlar, ne yapsalar yapsınlar, icraatımızın suratına yetişemeyecekler. Sizlere kelam veriyorum.

“ALTILI MASA BAŞKANLARINA DAVET YOLLADIK”

İSKİ Baltalimanı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin, 150 günde hayata geçirdikleri 188’nci proje olduğu bilgisini paylaşan İmamoğlu, yeni yılın birinci günlerinde de Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro çizgisinin Fulya-Yıldız istasyonları ile Dudullu-Bostancı metro çizgisini hizmete açacakları muştusunu tekrarladı.

Dudullu-Bostancı metro sınırının açılışına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Altılı Masa’nın tüm başkanlarını davet edeceklerinin altını çizen İmamoğlu, yeni yılla birlikte yeni proje maratonlarıyla yollarına devam edeceklerini duyurdu.

“Biz, işimizle anılacağız, iş yapacağız; siz, kötülüklerinizle, davalarınızla, soruşturmalarınızla anılacaksınız” diyen İmamoğlu, yapılan hiçbir projenin bir şahsa ya da siyasi partiye mal edilemeyeceğine vurgu yaptı.

Baltalimanı’ndaki atık su tesisinin temelinin Sözen periyodunda atıldığını ve 1997’de açıldığını hatırlatan İmamoğlu, şu tabirleri kullandı;

*Biz de başlanmış bir projeyi devraldık. Evet, 2 senede yüzde 20’sini bitirmişlerdi. Biz aldık, yaklaşık 3,5 senede yüzde 80’ini de yaptık. Hem de bütün zorluklara karşın, tarife zorluklarından tutun da birçok zorluklara karşın, kredi, borçlanma üzere birçok imkandan geri tutulmamıza karşın, devletimizin bu cins tesislere imkan sunduğu kurumlarından bir kuruş bile alamamasına karşın bitirip, teslim etmenin gururunu yaşıyoruz.

*Peki biz ne yapacağız? Dönüp, yapılan işlere, hizmetlere teşekkür edeceğiz. Pekala onların iki yılda yüzde 20’sini başarabildikleri, bizim 3,5 yılda yüzde 80’ini yakalayabildiğimiz muvaffakiyet nereden geliyor? İsrafı ortadan kaldırdık. Tasarrufu önceledik. Akılcı işler yaptık.

“İKİ AK PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANI BANA SÖYLEDİLER…”

Baltalimanı ile birlikte, Yenikapı’daki arıtma tesisinin, şu an için kentin Avrupa yakasının muhtaçlığına karşılık verdiğine vurgu yapan İmamoğlu, şu sözleri kullandı;

*Güncellediğimi tesislerimiz sayesinde, muhtaçlık olmadığına karar verdiğimiz Silahtarağa’ya başlasaydık, bugün burası da bitmezdi ve yanlış bir iş yapmış olurduk. Pekala Silahtarağa’da ne yaptık Haliç kıyısında?

*250 bin metrekare arıtma tesisi kuracakları yerde, biblo üzere, dünya hoşu bir park alanını bitirdik, yeşil alanı bitirdik. Muazzam bir yer oldu. Münasebetiyle İstanbul’a genel ve bütüncül bakışın devamlılılığın ve sürdürülebilirliğin temel olduğu bir anlayışla, aklın ve bilimin rehber olduğu bir anlayışla hareket ediyoruz.

*Örneğin; oradaki iki AK Partili Belediye Başkanı da ‘Bunun burada olması yanlıştır’ diye bana odalarında söylediler. Sonra çıkıp, milletin huzurunda söyleyemediler fakat; olsun. Yani ben, onların kelamını dinledim.

*Peki yeterli mi yaptın? Uygun yaptın. Bana hakikat ikazda mı bulundular? Evet, hakikat bir ihtarda bulundular. Onlara da mı hizmet ettik? Ettik. 39 ilçeye eşit hizmet ettik.

“BU HAYSİYET GAYRETİNİ DAİMA BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”

İBB’nin Sarıyer özelindeki çalışmalarına ayrıntılı örnekler veren İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

*Cumhuriyet’imizin 100’ncü yılında özgürlük, eşitlik, adalet ülkülerini eksiksiz hayata geçirmek için çalışacağız. Cumhuriyet’i, demokrasiyle daha çok refahla taçlandırmak için çok çalışacağız.

*Zor günlerden geçiyoruz. İşimiz kolay değil. Lakin vakti gelmiş bir değişimin önünde hiçbir güç duramaz pahalı arkadaşlar. Gücünü halkın vicdanından alıyorsa o değişim, milletin azim ve kararının sonucuysa, hiç kimse o değişimin önünde duramaz.

*Geçenlerde vatandaşımızın ortasına girdiğimde, evet üzgünler, evet alınganlık gösterdiler, kırıldılar. Adaletsizlik konusunda çok üzgünler. Fakat hem dualarını hem de dayanaklarını hem de umutlarını en yüksekte tutuyorlar.

*Onun için göreceksiniz hem bu değişim olacak hem de bu haysiyet çabasını, daima birlikte kazanacağız. Birtakım sözleri önümüzdeki periyotta hiç unutmayın: İsraftan uzak bir memleket ve devlet.

*Tasarrufu yapan bir memleket. Rahmeti bol bütçesi olan bir memleket. Haysiyet, uğraşlarına gerek kalmayan hak, hukuk, adaletin önde durduğu bir memleket. Cumhuriyet’in demokrasiyle, taçlandığı bir memleket.

*Mustafa Kemal Atatürk’ün müsaadeden giden bir memleket. Daima birlikte çok umutluyuz. Çok yürekliyiz. İnanıyorum ki, 1923 çok hoştu. Fakat 2023, göreceksiniz çok lakin çok daha hoş olacak.

ADIGÜZEL: AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN

Açılış kurdelesi kısmı öncesinde konuşan Adıgüzel de konuşmasında, şunları söyledi;

*Ekrem Liderimizin ‘adil ve yeşil İstanbul’ vizyonuna uygun bir tesisi bugün burada açıyoruz. Şöyle süratlice hafızanızı tazelersem; 31 Mart 2019’da İstanbul’u kazandığımızda, evvel ‘Kazanamadılar’ dediler. Kazandığımızı tekrar ispatladık.

*‘Yönetemezler’ dediler. Ne kadar güzel yönettiğimizi gösterdik. Ki, 150 günde 180 küsur projeyle onları çıldırttığımızı gördük. Artık de diğer bir noktaya geçtiler. Soruşturmalarla aslında tabiata, beşere, tarihe hürmeti olmayanlar, etrafa hürmeti olmayanlar gösteriyorlar ki; ulusal iradeye de hürmetleri yok. ‘Biz kazanmak için her şeyi yaparız’ diyebilecek kadar berbat bir anlayışla karşı karşıyayız.

*Ama biz de buradan, İstanbul’dan diyoruz ki; ‘Aklınızdan bile geçirmeyin.’ İstanbul kararını verdi. Belediye Liderini, 31 Mart’ta ve 23 Haziran’da iki kere seçti. ‘Bugün o gün yediğiniz tokatlardan çok daha büyük bir tokat yersiniz’ diyoruz.

*Bu yıl, bizim zafer yılımız olacak bedelli arkadaşlar ve emin olun o denli bir kazanacağız ki Millet İttifakı olarak; İstanbul’da olduğu üzere Türkiye’nin öbür belediyelerinde olduğu üzere, hiç kimse kaybetmeyecek. Herkesin kazandığı bir zaferi daima birlikte başaracağız.

TORUN: GÜZEL Kİ VARSIN EKREM BAŞKAN

Adıgüzel’in akabinde konuşan Torun da şunları söyledi;

*İBB ve Ekrem İmamoğlu durmuyor ve hızla yoluna devam ediyor. Her şeye karşın, her türlü ön kesmeye, engellemeye, baskıya, tehdide, hukuksuzluğa karşın yoluna devam ediyor.

*Hiçbir kamu kaynağının kendisine sağlanmamasına karşın, kaynaklarını hakikat yerde kullanarak, israf etmeden, 16 milyon İstanbullunun hakkını 16 milyon İstanbulluya vererek, hizmetlerine devam ediyor, devam edecekler. Ocakla mayıs ortasında da en az 150 açılışa şahit olacağız.

*İstanbul’un her köşesinde, 39 ilçesinde, hiçbir ilçeyi de ayırt etmeden, dışlamadan sıkıntıları teker teker çözüyorlar. Yani tıkır tıkır çalışıyorlar, teker teker de problemleri çözüyorlar. Ve İstanbul halkı memnun. Hepimiz memnunuz. Âlâ ki varsın Ekrem Lider.

BAŞA: İLERİ BİYOLOJİK NİTELİKTEKİ ARITMA ORANI YÜZDE 58’E YÜKSELDİ

İSKİ Genel  Müdürü Başa’nın verdiği bilgilere nazaran; yaklaşık 1,9 milyar TL’ye mal olan son teknoloji eseri tesiste esas şu üniteler yer aldı: Taş tutucu, kaba ızgara ve giriş terfi ünitesi. İnce ızgara, kum tutucu ünitesi ve perfore ızgara. Havalandırma havuzları.

Çöktürme havuzları. Çamur çürütme tankları. Biyogaz depolama tankları. Çamur kurutma ünitesi. Kojenerasyon ünitesi. Mevcut tesis, yalnızca ön arıtma prosesi olarak hizmet verirken, yeni yapılan tesis, atık suları biyolojik olarak arıtacak. Çürütme tankları, Türkiye’de birinci kere uygulanan sistemle, 42 metre yüksekliğinde, 25 metre çapında yumurta kesitli 6 adet betonarme yapı formunda olarak inşa edildi.

Çürütme tankları ile tesiste, günde 44 bin Nm3 biyogaz üretilecek. Biyogazdan elde edilen elektrik, tesisin toplam güç gereksiniminin yüzde 60’ını karşılayacak. Tesiste, yıllık yüzde 90 oranda yaklaşık 70.000 ton çamur bertaraf edilecek. Baltalimanı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin devreye girmesiyle, İstanbul’daki biyolojik ve ileri biyolojik nitelikteki arıtma oranı yüzde 58 düzeyine yükselecek.

Atık suların biyolojik arıtım sonrası, -70 metreden İstanbul Boğazı taban akıntısına verilmesiyle, etraf ve halk sıhhatinin korunmasına kıymetli derecede katkı sağlanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir