Dolar’da bir yasak kararı daha!

Ticari kurumsal müşterilerin günlük döviz alım limiti 5 milyon dolardan 2.5 milyon dolara düşürüldü. MB yurtdışına para transferi süreçlerini daha sıkı takip ederken, para transferine de yüzde 5 kurul getirildi.

Dolar/TL kuru bir ekip müdahalelerle uzun müddettir birebir düzeylerde seyrediyordu. Neredeyse her hafta yapılan yeni düzenlemelere rağmen dolar/TL geçtiğimiz günlerde 19’u aştı.

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine nazaran, dolar/TL’de 19 düzeyinin aşılması ve dataların kurumsal müşterilerin döviz talebinin artığını göstermesinin akabinde bankalara kelamlı olarak dövizde yeni günlük alım limiti tanımlandı.

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, kurumsal müşteriler günlük 5 milyon dolar değil, artık 2.5 milyon dolar alım yapabilecek.

Yüzde 5 ek ücret

Son devirde ise Merkez Bankası yurtdışına para transferi süreçlerini daha sıkı takip ederken, geçtiğimiz haftalarda bankalara 1 milyar liraya yakın yüzde 5 ek fiyat tahsis etti.

Bankacılık kaynakları geçen hafta da Merkez Bankası’nın kelamlı olarak yurtiçi yerleşiklerin yurtdışı para transferi süreçlerinden yüzde 5 masraf alınması talimatı verdiğini ileri sürdü.

Bilindiği üzere 50 bin dolar üzeri yurtdışı para transferlerinde de belgelendirme ve bildirim zaruriliği var. Bankacılık kesimi kaynakları 500 dolarlık bir transfer için bile doküman, fatura istediklerini tabir ediyor.

Dolarda son durum

Dolar/TL, güne yatay seyirle başlamasının akabinde 19,0050 düzeylerinde süreç görüyor.

Dün, en düşük 18,7925, en yüksek 19,2213’ü gören dolar/TL, günü evvelki kapanışın çabucak üzerinde 19,0014’ten tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne yatay başlamasının akabinde saat 10.40 prestijiyle 19,0050’den süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda avro/TL yüzde 0,5 yükselişle 20,2740’tan, sterlin/TL yüzde 0,4 artışla 23,1320’den satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir