Araştırma: Köpekler insan psikolojisini anlayabilir mi?

PLOS ONE mecmuasında yayımlanan ve Queen’s Üniversitesinden Clara Wilson tarafından yürütülen araştırmada, gerilimin insan nefesinde ve terinde sebep olduğu değişikliklerin köpekler tarafından yüzde 93,75 gerçek algılandığı bulgusuna ulaşıldı.

Araştırmacıların, köpeklerin harika koku alma duyusu, beşerlerle yakın evcilleşme geçmişlerinin yanı sıra insanların anksiyete, panik atak ve travma sonrası gerilim bozukluğu üzere ruhsal durumlarını desteklemek için kullanımları göz önüne alındığında köpeklerin reaksiyon vermek için sahiplerindeki kimyasal sinyalleri algılayıp algılamadığını merak ettikleri belirtildi.

Çalışma için, araştırmacılar, sigara içmeyen bireylerden yakın vakitte yemek yememiş yahut bir şey içmemiş olmaları kaydıyla nefes ve ter örnekleri topladı.

Örneklerden, süratli tempolu bir aritmetik vazifeden evvel ve sonra kalp suratı (HR) ve kan basıncı (BP) ölçümleri alındı.

Görev nedeniyle HR ve BP düzeylerinde bir artış yaşayan 36 iştirakçiden alınan örnekler, toplandıktan sonraki üç saat içinde eğitimli köpeklere gösterildi.

Kokuları eşleştirmek için bir tuş ve mama kullanılarak seçim yapmak için eğitilen farklı cinsten 4 köpekten iştirakçinin misyonun sonunda alınan gerilim örneğini bulmaları istendi.

Aynı kişinin misyon başlamadan yalnızca birkaç dakika evvel alınan örneklerinin de bulunduğu dizilimde köpekler, 720 denemenin 675’inde yüzde 93,75 doğruluk yüzdesiyle yanlışsız örneği tespit etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir