Ankara’nın kadın vekil adayları buluştu: Sesimizi birlikte yükseltelim

Ogün Akkaya

ANKARA- Seçimle ve atamayla gelinen tüm karar organlarındaki bayan temsil oranlarını yükseltmek için çalışmalar yürüten Bayan Adayları Destekleme Derneği’nin (KA.DER) Ankara Şubesi, gerçekleştirdiği forumla Ankara’daki bayan milletvekili adaylarını bir ortaya getirdi. ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Salonu’nda gerçekleşen forumda bayan adaylar kendilerini tanıttı, çalışmalarını anlattı.

‘EN BÜYÜK TALEBİMİZ SİYASİ LİSANIN DEĞİŞMESİ’

Sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı forumun açılış konuşmasını yapan KA.DER Ankara Şubesi Başkanı Meltem Ersan, “En Büyük talebimiz siyasi lisanın değişmesi. Bu seçimlerde aday eşitliği sağlanamasa da önümüzde lokal seçimler var. Mahallî seçimlerde bayan erkek eşitliğinin sağlanabilmesini takip edeceğiz. Yerelden başlayarak çalışmalarımızı sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

‘BU SEFER SEÇİLEMEYECEĞİM ANCAK BİR DAHAKİ SEFERE’

Ersan’ın konuşmasının akabinde kelam alan Ankara’nın bayan adayları, bayan – erkek eşitliğinin sağlanması, bayanların yaşadıkları zorluklar, bayan aykırısı siyasetlerle gayret, İstanbul Mukavelesi’nin kıymeti üzere birçok bahiste niyetlerini paylaştı. Bayan vekil adaylarının büyük bir çoğunluğunun aday listelerinin ortalarında ya da son sıralarında yer bulabildiği gözlenirken kürsüye çıkan adaylardan kimileri bu duruma reaksiyon gösterdi. Bir aday “Bu sefer seçilemeyeceğim lakin bir dahaki sefere” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ ADAYI YAMAN: BAYANLARIN TEMSİLİYETİNİ ARTIRMAK İÇİN ADAYIM

İYİ Parti ile CHP’nin yaptığı ittifak kapsamında CHP’nin Ankara ikinci bölge dördüncü sıra milletvekili adayı olan GÜZEL Partili İrem Yaman, “Kadınların temsiliyetini artırmak, bayanlar gençler ve sportmenlerin sesi olabilmek için Meclis’te olmak istiyorum. Bayanların iktidara getirdiği, bayanları daima değersizleştiren iktidara karşı susmamak için milletvekili adayıyım” diye konuştu.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN MECLİS KORİDORLARINDA PAZARLIK YAPILMAMASI İÇİN ADAYIM’

Türkiye Personel Partisi’nin Ankara ikinci bölge adayı Yelda Koçak da konuşmasında “Ev kiralarının minimum fiyatı geçtiği Keçiören’den adayım. Bayan hakları için çaba yürüten bir bayanım. Bayanlarının eşitlik ve özgürlük çabası için çalışıyorum. İstanbul Sözleşmesi’nin Meclis koridorlarında pazarlık yapılmaması ve bunun içine set çekmek için adayım” tabirlerini kullandı.

‘GÜÇLÜ BAYANLARIN MECLİS’TE YER ALMASI GEREKTİĞİ TALEBİ İLE KARŞILAŞIYORUZ’

Yeşil Sol Parti’nin birinci bölge milletvekili adayı Selma Gürkan, “Kadınların bugün yaşadığı sıkıntıların toplumsal meselelerin tahliliyle birlikte ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Alanda yürüttüğümüz çalışmalarda güçlü bayanların Meclis’te yer alması gerektiği talebi ile karşılaşıyoruz” diye konuştu.

‘HEP BİRLİKTE ALANLARDA GAYRET EDECEĞİZ’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin birinci bölge adayı Aysun Palalı Köktaş ise siyasete girme nedenini “Kadınların yaşadığı meseleler karşısında siyasette var olmam gerekti” kelamlarıyla anlattı. Köktaş, “Cumhur İttifakı’nın ülkemizi getirdiği durumdan rahatsızız. Daima birlikte alanlarda çaba edeceğiz” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir